مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان ضمن بیان اینکه رویکرد ما در فعال کردن کشاورزی از طریق فناوری روز است، اظهار داشت: ایجاد پارک علم و فناوری بین المللی در کشت و صنعت مغان در دستور کار قرار دارد

به گزارش امور روابط عمومی و بین الملل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان صمد بهزاد با تاکید بر توسعه بحث فناوری افزود: با توجه به نقش فناوری در بهره وری و افزایش راندمان تولید، از حمایت طرح های دانش‌بنیان خبرداد.
وی در این دیدار که محمدطاهر هَرَکی نژاد، متخصص اصلاح و چندقلوزایی دام سبک نیز حضور داشت، ضمن استقبال از طرح عضو هیئت علمی دانشگاه زنجان گفت: در مقاطعی بیش از ۶۰ هزار راس گوسفند در کشت و صنعت مغان پرواربندی می شد که در حال حاضر جایگاه آن بلااستفاده است. با توجه به اینکه چندقلوزایی از توجیهات اساسی اقتصادی کردن توسعه دام سبک می باشد، استفاده از ظرفیت های خالی در دستور کار می باشد.

بهزاد تصریح نمود: علیرغم شروع پروژه توسعه چندقلوزایی در سایر مناطق، این امر در منطقه مغان ورود پیدا نکرده و ما با لحاظ نکات فنی، بهداشتی و عدم شیوع بیماری در بین دام ها از طرح مذکور حمایت می کنیم.

مهدی رنجبر، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان اردبیل نیز از حمایت های صندوق مذکور از طرح های دانش بنیان سخن به میان آورده و گفت: صندوق پژوهش و فناوری که کارگزاری اهدای وام و تسهیلات را به عهده دارد، حمایت از هسته های فناوری و طرح را مد نظر قرار داده و اعطای تسهیلات را منوط به تراکنش بانکی نمی کند.

وی صندوق مزبور را بازوی مالی حوزه پژوهش، فناوری و دانش بنیان استان ارزیابی کرده و ادامه داد: بدنبال دستور رئیس جمهور محترم در سال گذشته مبنی بر افزایش سرمایه صندوق از ۳ هزار میلیارد تومان به ۱۰۰ هزار میلیارد تومان، پارسال مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان در حوزه های مختلف جذب شده است.

محمدطاهر هَرَکی نژاد، متخصص اصلاح و دوقلوزایی دام سبک هم از سابقه طرح چندقلوزایی در ایران، سخن به میان آورده و اظهار داشت: این طرح در سال ۱۳۸۶ بدنبال ورود یکسری سلول های جنسی از کشور نیوزیلند و کار تحقیقاتی بر روی این پروژه به مدت ۵ سال، آغاز شده و بدنبال خارج شدن آن از فاز تحقیقاتی با سرمایه گذاری شرکت های بزرگ همچون اتکا، خاتم الانبیا و شرکت های بزرگ دیگر به منصه ظهور و بروز رسید.

وی افزود: از طریق تلقیح مصنوعی و لاپاراسکوپی می توان این طرح را در شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان راه اندازی و این بنگاه اقتصادی را به نقطه مرکزی تولید گوشت دام سبک تبدیل نمود که این امر زمینه را برای تامین گوشت منطقه و کشور فراهم می کند.

دسته بندی : آخرین اخبار
به اشتراک بگذارید : | | |