صمد بهزاد در دیدار با مدیر امور منابع آب مغان:
⭕️ در توزیع عادلانه آب موجود اهتمام بیشتری به خرج داده شود

⏪ به گزارش امور روابط عمومی و بین الملل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان صمد بهزاد در دیدار با مدیر امور منابع آب مغان و مدیر شبکه بهره برداری اظهار داشت: امروز جلسه ای با مدیر و معاونان مجتمع زراعت و روسا و معاونین بخش های یازده گانه مجتمع مذکور برگزار شد که حدود ۸۰ درصد مباحث مطروحه در جلسه فوق الذکر مربوط به کاهش چشمگیر میزان آب و تبدیل شدن این مایه حیاتی به چالش عمده برای کشاورزی، دامپروری، باغات و صنایع وابسته به آن بود. تنش آبی در شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان به شدت احساس می شود و این امر مشکلاتی را برای ما در بخش ها و قسمت های مختلف تولیدی ایجاد کرده و می کند.

✅ وی افزود: در سال زراعی گذشته از آب ته مانده کانال ها از طریق پمپ آب برداشت شده و از قطره- قطره آن به نحو احسن در مزارع بهره برداری شده است. این موضوع علاوه بر مشکلاتی که از ناحیه کمبود آب به همراه دارد، هزینه های جانبی زیادی را بر گُرده شرکت تحمیل می کند.

✅ بهزاد بیان کرد: در سالجاری ۲/۶ درجه دمای هوا در مقایسه با سال گذشته افزایش پیدا کرده که تبخیر سریعتر و بیشتر منابع آبی قابل دسترس را موجب می گردد. از طرف دیگر شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در قیاس با مشتریان دیگر مورد بی مهری واقع شده و آب کمتری تخصیص یافته است…

✅ مدیرعامل شرکت گفت: انتظار این است که در توزیع عادلانه آب موجود اهتمام بیشتری به خرج داده شود. برای یونجه شرکت از چین اول به بعد آب تخصیص نیافته و این امر تاثیر قابل توجهی در میزان عملکرد از خود بجای گذارده است.

✅ عضو هیئت مدیره شرکت ضمن تاکید بر فرهنگ سازی آموزش کنترل مصرف آب تصریح نمود: اثرگذاری شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان در منطقه و رونق توسعه آن قابل مقایسه با سایر مشترکین نبوده و این بنگاه اقتصادی نقش عمده ای در تامین بخشی از امنیت غذایی کشور بعهده دارد. بنابراین دغدغه بیش از پیش مسئولین حوزه آب منطقه مورد انتظار است.

✅ اصغر احمدنژاد، مدیر امور منابع آب مغان خاطر نشان ساخت: تداوم خشکسالی زراعی تاثیر قابل توجهی در منابع آبی گذارده و این امر دامنگیر منطقه ما نیز شده است. برای مدیریت بهتر موضوع ذخیره سازی آب در پشت سدها جدی تر گرفته شده است. خوشبختانه علیرغم بحران موجود عملکرد کشت پائیزه در منطقه بدلیل بالا رفتن دانش کشاورزی و مدیریت آب در سر مزرعه در مقایسه با سال های پرآب بیشتر شده است.

✅ مدیر امور منابع آب مغان ادامه داد: مقام معظم رهبری اعتبارات ویژه ای به منظور مدیریت آب های مرزی از صندوق ذخیره ارزی تخصیص داده است که اخیراً نامه ای با امضای استاندار محترم اردبیل به دبیر شورایعالی امنیت ملی ارسال و تاکید بر استفاده از این ردیف شده است. با توجه به ارتباطات گسترده مدیرعامل شرکت مغان استدعا دارد، رایزنی ها و مذاکرات لازم در سطوح عالی تصمیم گیر در این زمینه صورت پذیرد.

✅ وی اذعان داشت: با توجه به اینکه در صورت عدم واریز مبلغ آب بها به خزانه، هزینه تعمیر و نگهداری تخصیص پیدا نمی کند، انتظار داریم پرداخت آب بهای محصولات کشاورزی بموقع انجام گیرد. تاکنون مبالغی بصورت ماهیانه واریز شده است که تداوم آن مورد انتظار است.

✅ نورالدین وثوقی، مدیر شبکه بهره برداری بیان نمود: حیات منطقه مغان وابسته به آب بوده و در صورتیکه این مایه حیاتی تامین گردد، توسعه نیز تداوم خواهد یافت.

✅ مدیر شبکه بهره برداری افزود: مصرف آب در مقایسه با سال های گذشته بواسطه برداشت استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی در بالادست افزایش یافته است. جمهوری آذربایجان در حال برنامه ریزی برای برداشت بوده و ترکیه نیز برنامه های سدسازی خویش را پیگیری می کند.

✅ وی تصریح کرد: نیاز آبی شبکه آبیاری مغان ۹۵۰ میلیون مترمکعب می باشد که تاکنون ۵۳۵ میلیون مترمکعب آب توزیع شده است. از این میزان قرارداد تخصیص ۲۱۰ میلیون مترمکعب به شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان منعقد شده و تاکنون ۱۳۵ میلیون مترمکعب تخصیص پیدا کرده است و با احتساب شهریور ماه پیش بینی می گردد این مقدار به ۱۶۰ میلیون مترمکعب افزایش یابد.

✅ لازم بذکر است، در این جلسه معاون اداری، مالی و بازرگانی؛ مشاور فنی و مهندسی مدیرعامل و مدیر امور زراعت شرکت حضور داشت.

✍️ امور روابط عمومی و بین الملل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان

تلگرام، اینستاگرام و ایتا
@keshtsanatemoghan

دسته بندی : آخرین اخبار
به اشتراک بگذارید : | | |