صفحات اختصاصی امور ...

 

 

 

 

 

 

 

⭕️ شرکت کشت و صنعت مغان سرقطب شمالغرب کشور برای 100 هزار دام سبک و 5 هزار دام سنگین انتخاب گردیده و عملیات اجرایی آن آغاز شد

⏪ به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان دکتر دماوندی نژاد، معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در بازدید از این بنگاه اقتصادی با اعلام خبر فوق اظهار داشت: همکاران وزارت جهاد کشاورزی 4 قطب دامی برای پرورش دام سبک و سنگین در کشور طراحی کرده اند که علاوه بر خراسان رضوی، تهران و اصفهان شرکت کشت و صنعت مغان نیز در استان اردبیل بعنوان سرقطب انتخاب شده و اتحادیه دامداران، بانک کشاورزی و سازمان دامپزشکی در جهت تحقق سیاست های دولت برای تنظیم بازار همکاری خواهند کرد.

✅ وی افزود: حضور دکتر محمدی در صحنه بعنوان مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان انگیزه ای شد که برای بازدید از بزرگترین بنگاه اقتصادی استان در محل حاضر شده و از نزدیک به بحث و بررسی مسائل اقدام کنیم. ایشان رزومه بالا و روشنی داشته و علیرغم اینکه سمت بسیار بزرگی برای دکتر قاسم محمدی در وزارتخانه در نظر گرفته شده بود، وی با تواضع و فروتنی خدمت در شرکت کشت و صنعت مغان را به پست حساس در تهران ترجیح داد.

✅ دماوندی نژاد چنین بیان کرد: ارتباط دوسویه شرکت مغان و امور دام نسبت به گذشته افزایش پیدا کرده و سال گذشته حدود 60 هزار تن نهاده دامی در اختیار این بنگاه اقتصادی قرار گرفته است. میزان سالانه تولید شیر خام استان 330 هزار تن می باشد که 31 درصد آن مربوط به شرکت مغان بوده و برآورد ما در تولید گوشت قرمز هم همین است.

✅ قاسم محمدی، مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان بیان داشت: با توجه به اقداماتی که در طول 2 سال گذشته انجام گرفته است، وضعیت شرکت کشت و صنعت مغان خوب و رو به رشد و توسعه می باشد. میزان دام تحویلی در زمان تحویل گیری شرکت بعد از ابطال واگذاری 17 هزار و 300 راس بود که در حال حاضر به 21 هزار راس افزایش پیدا کرده است. تولید روزانه شیر خام نسبت به تاریخ قبل از 15/10/1399 که به میزان 165 تن بوده است، در حال حاضر به 200 الی 235 تن رسیده و مشتقات لبنی آن در کارخانه لبنیات تولید شده و با برند مغانه در بازار عرضه می گردد. علاوه بر تولیدات قبلی با تکمیل زنجیره ارزش نسبت به تولید ماست موسیر و روغن زرد نیز اقدام کرده و بزودی با برند مالیکو صادر خواهد شد.

✅ وی تصریح کرد: کارهای فاخر زیادی توسط مدیریت شرکت انجام گرفته است که افزایش 30 الی 40 درصدی راندمان تولید محصولات زراعی در دو سال پی در پی و ثبت رکورد بالاترین میزان تولید محصول در واحد سطح در طول تاریخ تاسیس این بنگاه اقتصادی بی سابقه و بی نظیر بوده است. 170 میلیارد تومان از محل منابع داخلی شرکت، سرمایه گذاری انجام گرفته که 50 درصد آن در دامپروری بوده است و در سال آینده در نظر داریم، این میزان سرمایه گذاری را به 350 میلیارد تومان افزایش دهیم.

✅ محمدی تاکید نمود: در حال حاضر بیش از 3 هزار و 200 نفر نیروی ثابت داریم که جهت حمایت از مسائل رفاهی و معیشتی آنان علاوه بر پرداخت بموقع حقوق بسته های معیشتی نقدی و غیرنقدی در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی به پرسنل اعطا می گردد. تعاونی مصرف کارکنان جهت خرید مایحتاج با کسر از حقوق تقویت خواهد شد. تعاونی اعتبار نیز به پرداخت تسهیلات مورد نیاز اقدام خواهد کرد. با توجه به اینکه بسیاری از شاغلین شرکت فاقد مسکن بوده و پرداخت اجاره بها بخش عمده ای از حقوق آنان را می بلعد، با تاسیس تعاونی مسکن به احداث منزل مسکونی برای تمامی کارکنان اقدام خواهد شد که زمین مورد نیاز برای اجرای پروژه آماده شده و در آینده نزدیک عملیات اجرایی احداث منازل آغاز خواهد شد.

✅ مدیرعامل شرکت کشت و صنعت مغان در ادامه اذعان کرد: ظرفیت 100 هزار راس دام سبک امر مبارکی است. قبلاً شرکت دارای 93 هزار راس دام سبک بود که در مقاطعی بنا بدلایلی تعطیل شده است و سالن هایی که برای این امر اختصاص یافته بود، بخشی از آنها آماده احیای دوباره پرواربندی گوسفند می باشد و برخی دیگر نیاز به مرمت و بازسازی دارد. در استارت و فاز اولیه آمادگی راه اندازی گوسفندداری با 30 هزار راس را داریم که افزایش این میزان به 50 الی 100 هزار راس را هدفگذاری کرده و در آینده صادرات آن را در برنامه کاری خویش داریم.

✅ وی ادامه داد: شرکت مغان در بحث تامین گوشت مورد نیاز کشور با دیالوگ مشارکتی وارد بحث گردیده و در این خصوص گود بیزنس شرکت، دامپروری آن است. با توجه به حل شدن کارت بازرگانی باید ساختار فروش آن را نیز تغییر داده و علاوه بر فروش زنده و بسته بندی آن با برند مغانه بصورت صادرات محور وارد موضوع شد.

✅ محمدی تاکید کرد: در طرح تولید قراردادی گوشت کشور با جامه عمل پوشاندن به ماموریت جدید ملی برای قرارگاه امنیت غذایی ایران، شرکت کشت و صنعت مغان سرقطب شمالغرب کشور برای 100 هزار دام سبک و 5 هزار دام سنگین انتخاب گردیده و عملیات اجرایی آن آغاز شد. افزون بر آن شرکت مغان آمادگی فعالیت در حوزه دامپروری در منطقه قره باغ جمهوری آذربایجان را دارد.

✅ حسن نظیفی، رئیس هیئت مدیره و معاون کشاورزی و دامپروری شرکت اظهار داشت: شرکت مغان بعنوان بزرگترین شرکت کشت و صنعت و دامپروری ایران با داشتن شبکه آبیاری در سطح بزرگ، 2 هزار هکتار زمین زراعی دیم و 15 هزار هکتار آبی که 4 هزار هکتار آن دارای سیستم آبیاری نوین است، تنوع محصول کشاورزی آن زیاد می باشد. این شرکت بر اساس مدل الگوی کشت وزارتخانه اقدام نموده و علاوه بر کشت گندم، جو و کلزا در کشت سویا، چغندر قند و ذرت نیز فعال است.

✅ وی اضافه کرد: کارخانه قند مغان با ظرفیت اسمی 5 هزار تن به تولید شکر پرداخته و علاوه بر آن کارخانجات لبنیات، پروسس میوه، روغن کشی زیتون، پروسس بذر، خوراک دام و رب نیز از دیگر واحدهای صنعتی شرکت می باشد.

✅ نظیفی چنین بیان کرد: کاهش آب در واحد سطح از معضلات گریبانگیر شرکت بوده و با توجه به وضعیت بحران موجود باید نگاه و رویکرد نیز به این مایه حیاتی تغییر پیدا بکند. در همین راستا در حال تدوین استراتژی زراعت می باشیم.

✅ رئیس هیئت مدیره و معاون کشاورزی و دامپروری شرکت گفت: در خصوص آموزش دپارتمانی را با سازمان فنی و حرفه ای کشور راه اندازی کرده ایم. 5 دستگاه تراکتور شاسی بلند با توجه به نیاز خریداری گردیده و برای توسعه دامپروری نیز از محل منابع داخلی سرمایه گذاری های قابل توجهی انجام گرفته است.

✅ لازم بذکر است، در این دیدار دکتر سعادتی پور، مشاور معاون وزیر؛ مهندس نوبخت، معاونت امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان؛ مهندس حسنیان، مدیرکل پشتیبانی امور دام؛ مهندس محبی زاده، مدیرعامل اتحادیه دامداران و مهندس تقی زاده، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل حضور داشتند. منصور کریمی، مدیر مجتمع دامپروری؛ هوشنگ محمدی، مدیر امور فنی و عمرانی؛ مصطفی فولادی، مدیر حراست و افشار کلانتری، مدیر امور بازرگانی شرکت کشت و صنعت مغان نیز در این جلسه حضور یافته بودند.

✍️روابط عمومی و امور بین الملل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان

تلگرام، اینستاگرام و ایتا