صفحات اختصاصی امور

 

 

 

رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان گفت: طرح توسعه کشت وصنعت مغان درقالب 22 پروژه درحال اجراست تا بایک هدفگذاری میان مدت زمینه اشتغال 10 هزار نفر را در این بنگاه اقتصادی فراهم کند. یونس ژائله رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان در گفت وگو با فرتاک اظهار کرد: مرداد ماه سال 97 کشت و صنعت مغان براساس آگهی مزایده به فروش گذاشته شد تا براساس تصویب هیئت واگذاری به مبلغ یک هزار و 800 میلیارد تومان خریداری و سرمایه‌گذاری در این مجموعه را آغاز کنیم.

وی خاطرنشان کرد: از سال 52 تا 97 این شرکت به صورت دولتی اداره می‌شد که نه تنها از لحاظ درآمدی زیان‌ده بود در نگهداری و فعالیت این بنگاه اقتصادی نیز یک وضعیت اسفناکی را شاهد بودیم که تمامی مستندات آن نیز موجود است.

رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان افزود: کشت و صنعت با 70 هزار هکتار در سال 52 تحویل مدیریت مجموعه شد ولی زمانی که مدیریت آن را عهده‌‌دار شدیم به کمتر از 27 هزار هکتار کاهش یافته بود و در کنار این کاهش اراضی عمده کارخانه‌های کشت و صنعت نیز یا تعطیل شده بود و یا به وضعیت استهلاک دچار گشته بود.

ژائله بیان کرد: بخش خصوصی در یک و نیم سال اخیر فعالیت خوبی را در همه حوزه‌ها نشان داد به طوری که ما 500 نفر نیروی رسمی و یک هزار و 450 نفر نیروی پیمانکاری کشت و صنعت را به بیش از دو هزار و 850 نفر افزایش دادیم تا نیروهای کشت و صنعت با ثبات کاری و امنیت روانی بیشتر در این مجموعه فعالیت کنند.

وی کشت و صنعت را شاگر اول کشور در حوزه کارآفرینی و حمایت از نیروی کار متعهد و پاکدست در سطح ملی توصیف کرد و گفت: تمام نیروهای فعال در این مجموعه در کنار دریافت حقوق به موقع از تمام مزایا و امکانات رفاهی مناسب برخوردارند و همه گونه حمایت از این نیروها انجام می‌شود.

ثبت 600 میلیارد ریال سودآوری برای کشت و صنعت مغان

رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان از تزریق 680 میلیارد تومان سرمایه در گردش به این مجموعه خبر داد و اظهار کرد: 480 میلیارد تومان نیز سرمایه ثابت در این مدت به کشت و صنعت مغان تزریق شده تا بخش‌های مختلف این بنگاه اقتصادی فعال شود.

ژائله به سوءمدیریت‌ها در سال‌های گذشته و ناکارآمدی این مجموعه به دلایل مختلف اشاره کرد و گفت: در این یک و نیم سال و برای اولین بار کشت و صنعت مغان به مرحله سوددهی رسیده و 600 میلیارد ریال سودآوری در این مجموعه را شاهد بودیم.

وی خاطرنشان کرد: ما در کنار افزایش تولید و تقویت ارزش افزوده در این مجموعه سعی کردیم به صورت شفاف عملکردمان را در معرض قضاوت افکار عمومی قرار دهیم و تعهدی جز توسعه و پیشرفت این مجموعه و مطقه مغان نداشتیم.

رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان طرح توسعه کشت و صنعت را در قالب 22 پروژه و افزایش اشتغال تا 10 هزار نفر برای جوانان جویای کار در مغان یادآور شد و بیان کرد: هدف ما جز ایجاد فرصت اشتغال و ارتقای توان اقتصادی منطقه مغان نبوده و بر این باوریم بخش خصوصی در کنار مجموعه‌های دولتی می‌تواند بستر تحول همه جانبه را در کشور در همه حوزه‌ها به وجود آورد.

ژائله افزود: در یک کار ترکیبی درصدد توسعه فعالیت‌های صنعتی و کشاورزی به ویژه تقویت زنجیره صنایع تبدیلی و تکمیلی در منطقه با ارزش افزوده بیشتر هستیم تا با جلوگیری از خام‌فروشی به ارزش افزوده محصولات تولید شده کمک کنیم.

وی از افتتاح کارخانه رب، کنسروسازی و تولید روغن زیتون خبر داد و گفت: در کنار احداث این کارخانه‌ها که بخشی از دستگاه‌های آن از کشورهای اروپایی در حال حمل به کشت و صنعت مغان است، سعی‌ می‌کنیم تا بزرگترین خط سورتینگ میوه را در این کارخانه راه‌اندازی کنیم.

رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان تصریح کرد: همه این تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌ها برای ایجاد تحول در کشت و صنعت مغان است اما عده‌ای که دستشان از منافع و فرصت‌طلبی‌ها در کشت و صنعت کوتاه شده به دنبال جوسازی‌های کاذب و گاه هیجانی در منطقه علیه مدیریت این مجموعه هستند.

جلوی تاراج و چپاول کشت و صنعت را با اقتدار گرفتیم

رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان جوسازی‌ علیه این بنگاه اقتصادی را حاصل برخی از کج‌فهمی‌ها و زدوبندهای قبلی اعلام کرد و گفت: سال 95 در کشت و صنعت مدیری را سر کار آوردند که به ارزش 16 میلیارد تومان شکر فروخته و بعد از پنج سال هنوز پول آن برگشت نخورده است.

ژائله این زدوبندها را نتیجه مدیریت غلط و سیاسی در کشت و صنعت مغان خواند و بیان کرد: میلیاردها تومان منافع مردم و منطقه در این بنگاه اقتصادی به تاراج رفته و انتظار می‌رود سازمان بازرسی برای شفاف‌سازی این تخلفات آشکار ورود پیدا کند تا شبکه درهم تنیده فساد اقتصادی در این مجموعه رو شود.

وی ادامه داد: همین مدیریت با پرداخت‌های هنگفت به پیمانکار کمترین حقوق را به پرسنل و کارگران پرداخت می‌کردند و با یک زدوبند کاملامشخص سعی می‌کردند تا از این محل نیز منتفع شوند که با واگذاری کشت و صنعت به بخش خصوصی دست چنین افراد سودجو از منافع این بنگاه اقتصادی کوتاه شده و از همین روی جوسازی‌های متعددی را علیه کشت و صنعت انجام می‌دهند.

رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان تصریح کرد: عده‌ای با اطلاعات غلط و رفتار احساسی سعی می‌کنند تا به گونه‌ای القا کنند که کشت و صنعت به ناحق واگذار شده در حالی که امروز بخش خصوصی در کنار دولت یک نظام یکپارچه‌ای را در تحول اقتصادی به وجود آورده تا با جلوگیری از دزدی و فساد پیشرفت واقعی با اقتدار کامل به دست آید.

 

 

ابطال واگذاری کشت و صنعت توسط هیئت داوری رد شده است

رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان در مورد مباحث مطرح شده در باب قیمت پائین فروش کشت و صنعت مغان اظهار کرد: هر کالایی بر مبنای عرضه و تقاضا قیمتش مشخص می‌شود و این موضوع در مورد کشت و صنعت نیز صدق می‌کند که بعد از پنج مرحله انتشار آگهی و عدم فروش کشت و صنعت ما براساس مقررات و قوانین و تائید هیئت واگذاری که عالی‌ترین مقام در فروش شرکت‌های دولتی است، این مجموعه را خریداری کردیم.

 کشت و صنعت مغان

ژائله اضافه کرد: کشت و صنعت مغان به عنوان یک بنگاه اقتصادی زیان‌ده و محدوده اراضی مشخص شده که 8 هزار هکتار آن تپه ماهور و غیرقابل کشت و زرع بوده و 22 روستا و عشایر اسکان یافته نیز در این محدوده قرار دارند براساس قیمت‌گذاری انجام شده کشت و صنعت را خریداری کردیم.

وی بیان کرد: از سال 52 تا سال 97 به غیر از سه سال آن هم با پرداخت منابع بلاعوض 17 میلیارد تومانی دولت کشت و صنعت زیان‌ده بوده و مدیران عامل سابق آن نه تنها به مثبت بودن تراز مالی آن کمک نکردند بلکه بدهی‌های زیادی را نیز به بار آوردند که ما تلاش می‌کنیم تا پایان امسال بخشی از این طلب‌ها را وصول کنیم.

رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان خاطرنشان کرد: به صراحت اعلام می‌کنیم که ما براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران و نظارت هیئت واگذاری خرید این بنگاه اقتصادی را انجام دادیم و به هیچ وجه تضییع حقوقی انجام نشده و جوسازی در این زمینه بی‌معناست و اعتراض انجام شده در هیئت داوری مبنی بر ابطال واگذاری کشت و صنعت نیز رد شده است.

بخش خصوصی نیروی انسانی متخصص و سالم می‌خواهد

ژائله در مورد نیروی انسانی متخصص و متعهد در این مجموعه افزود: اصلی‌ترین عامل موفقیت ما در کشت و صنعت مغان نیروی کارگری متخصص و توانمند است که براساس قانون کار پرداختی به این نیروها انجام می‌شود و کوچکترین تخطی از قانون را در این یک و نیم سال شاهد نبودیم.

وی ادامه داد: بخش خصوصی نیروی انسانی سالم و متخصص می‌خواهد و هرکس غیر از این رویه بخواهد رفتار غیراخلاقی در پیش بگیرد ما موظف هستیم تا او را کنار گذاشته و به سلامت محیط کار کمک کنیم.

رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان گفت: در این مدت نیروهای کارگری ما از پاداش، حقوق، اضافه کار و همچنین حق لباس، غذا و سایر حمایت‌های شرکت بهره‌مند شدند و در یک افق میان مدت سعی داریم تا مجموع نیروهای کشت و صنعت را به بیش از 10 هزار نفر ارتقا دهیم.

ژائله اظهار کرد: در کنار این برنامه‌ها مهمترین هدفگذاری ما برگزاری دوره‌های آموزشی برای پرسنل است تا آنها رادر انجام ماموریت و مسئولیتشان بیشتر کمک کنیم.

صادرات 100 هزار دلاری برای کشت و صنعت هدفگذاری شده است

رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان با تاکید بر ممانعت جدی از خام‌فروشی محصولات در کشت و صنعت مغان گفت: در بخش محصولات باغی، زراعی و دامی سعی‌مان بر این است تا از خام‌فروشی فاصله گرفته و محصولات را با ارزش افزوده بیشتر به فروش برسانیم.

ژائله افزود: در کنار حرکت به سمت دانش بنیان شدن صادرات محصولات مختلف به کشورهای همسایه هدفگذاری جدی ماست که در این زمینه یک برنامه صادراتی را به ارزش 100 هزار دلار تدوین کردیم.

وی بیان کرد: با صادرات محصولات فرآوری شده در کشت و صنعت تلاش بر این است تا در سال جهش تولید بتوانیم اهداف اقتصادی کشور و منطقه را تحقق بخشیم.

رئیس هیئت مدیره کشت و صنعت مغان اظهار کرد: بنده به منطقه مغان و آذربایجان علاقه و عرق خاص دارم و با یک تجربه 35 ساله در صنایع غذایی و تبدیلی وارد کشت و صنعت مغان شده‌ام تا در افق پنج ساله تحول اساسی و بنیادین در این بنگاه اقتصادی شکل گیرد.

ژائله در پایان خاطرنشان کرد: کشت و صنعت شبستر را که مجموعه عظیم گاوداری و مرغداری در آن دایر شده است، با تکنولوژی نوین و نگاه تحولی فعال کردیم و سالانه بیش از 70 میلیارد تومان سوددهی در این مجموعه انجام شده که قطعا در کشت و صنعت مغان نیز با بهره‌گیری از نیروی جوان و به دور از حاشیه‌ها سعی داریم تا به نفع اقتصاد و اشتغال منطقه گام‌های اساسی برداشته شود.

 

 

https://www.fartaknews.com/