صفحات اختصاصی امور

 

 

 

به گزارش روابط عمومي شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، اولین نشست تخصصی کشت چغندر پاییزه با محوریت تعاونی های تولید ، با حضور دکتر یزدانی مجری طرح چغندر وزارت جهاد کشاورزی در کشت و صنعت و دامپروری مغان برگزار گردید .

✅ جلسه هماهنگی کشت چغندر پاییزه باحضور دکتر یزدانی مجری طرح چغندر قند وزارت جهادکشاورزی در مهمانسرای شرکت کشت و صنعت مغان ودامپروری مغان برگزار شد.

✅ دکتریزدانی معاون وزیر جهاد کشاورزی ومجری طرح چغندر سازمان در این جلسه با اشاره به روند روبه رشد در شرکت کشت و صنعت مغان اظهار کرد: امیدواریم با بازسازی و برنامه ریزیهای خوبی که در راستای تولید شکر در کارخانه قند مغان امسال توسط بخش خصوصی انجام گردیده است استقبال خوبی برای کشت چغندر قند پاییزه توسط کشاورزان منطقه مغان را شاهد باشیم در همین راستا با رفع مشکلات و تأمین بذر و توافق با کارخانه چغندرقند میشود کشت مناسبی در پاییزه در این منطقه زرخیز انجام داد.
وی افزود: با آموزش و ترویج و برنامه ریزی لازم و کشت بموقع امید است در سال جاری کشت چغندرقند مناسبی در سطح کشور داشته باشیم.

✅ مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی نیز در این جلسه بر اهمیت کشت چغندر پائیزه در جهت مصرف بهینه آب نیز گفت: امسال به حول قوه الهی و همچنین وضیعت کمبود آب در کشور بر افزایش کشت چغندرقند پاییزه و محصولات کم آب وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزیهای خوبی را در دستور کار قرار داده است که امید میرود در کشت و صنعت های مغان، پارس و همچنین کشاورزان منطقه مغان شاهد کشت چغندر پائیزه نسبت به سالهای قبل را باشیم، افزایش عملکرد و کاهش هزینه های تولید در کشت پاییزه یکی از اهداف سازمانی می باشد که بایستی به این امر دقت ویژه ای شود.
وی خاطرنشان کرد: در سال زراعی 96-97 با میزان تولید 8 میلیون تن چغندر قند در کشور رکورد تولید در کشور شکسته شد.

مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال 98 نیز از واردات شکر بی نیاز خواهیم بود، یادآور شد: در سال 98 نیز اتکای ما فقط به تولید داخل است و نیازی به واردات نداریم.

یزدانی درباره نرخ خرید تضمینی چغندر قند در سال جاری نیز، گفت: برای امسال پیشنهاد افزایش 7 تا 8 درصدی این محصول ارائه شده که امیدواریم تحقق پیدا کند.

مجری طرح چغندر قند کشور گفت: زمان اعلام نرخ خرید تضمینی تأثیر بسزایی در تصمیم کشاورزان برای کشت محصول دارد که امیدواریم با زودتر اعلام کردن نرخ خرید امید و جان تازه ای را برای کشت چغندرکاران کشور بخصوص استان اردبیل داده باشیم.

✅ جلال گلچین مدیرعامل شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان نیز دراین جلسه با بيان اينكه آمادگي لازم براي خريد محصول چغندرقند از كشاورزان دراين شركت وجود دارد، گفت: امسال با كار و تلاش شبانه روزي همكاران حوزه زراعت گام‌هاي موثری را در كشت چغندرقند برداشتيم. که امیدواریم در بحث کشت چغندر پائیزه نیز با ورود دستگاهی به روز بتوانیم ثابت قدم باشیم.
ایشان با بیان اینکه هیچ مشکلی در خرید و واردات ادوات مورد نیاز برای کشت چغندرقند پائیزه نداریم افزود: درصورت نیاز میتوانیم با همیاری و همکاری سازمان جهاد کشاورزی ماشینهای کاشت، داشت و برداشت جهت چغندر قند پائیزه دراسرع وقت خرید و وارد شرکت نمائیم تا بتوانیم مسئولیتی که سازمان برای ما در نظر گرفته است را به نحوه احسن انجام دهیم در همین راستا با نوسازی، تعمیرات و تعویض قطعات مورد نیاز در داخل کارخانه قند مغان توسط کارشناسان توانسته ایم این کارخانه را برای تولید شکر و دیگر محصولات جانبي، نظير تفاله تر، خشك و ملاس توليد و براي مصارف دامي خود شركت و دامداران منطقه مورد استفاده قرار مي گيرد آماده سازی نمائیم و امیدواریم بتوانیم با تولید انبوه کارخانه قند مغان را به دوران اوج سالهای گذشته خود برگردانیم.

وي از مسئولان استان و شهرستان خواست تا با برنامه ريزي مناسب و آگاه سازي كشاورزان منطقه در توسعه كشت محصول چغندرقند به عنوان يكي از محصولات استرا‍‍تژيك و پر درآمد، تلاش كنند.

گلچین با بيان اينكه در موقع برداشت محصول چغندرقند از افراد بومي منطقه استفاده مي‌شود اضافه كرد: كشت چغندر قند در امر اشتغالزایی منطقه نيز نقش مهمي داشته به طوري كه به صورت مستقيم و غير مستقيم موجب اشتغالزايي بیکاران منطقه مي شود.

 

 

 

 

 


✍ روابط عمومی شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان